X, İngiliz Politikacıları Karalayan Deepfake Ağının Peşinde

Deepfake ile ilgili olarak en büyük çekincelerden biri, bu tekniklerle oluşturulmuş olan görsellerin ya da seslerin toplum mühendisliği için kullanılabilme potansiyeli idi. Kısa süre önce yapılan araştırmalar, bazı hesapların İngiltere’deki genel seçimler öncesinde deepfake görüntüler oluşturup paylaştıklarını ortaya koymuştu. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir X sözcüsü, “X’in, seçimlerle ilgili konuşmaları korumak için birçok politika ve özelliği var. Medya politikamızı ihlal eden içeriği etiketleyeceğiz ve manipülasyon yapan veya kurallarımızı ciddi şekilde ihlal eden hesapları kaldıracağız.” ifadelerini kullandı. 

Sahte hesaplardan yapılan yorumlar dikkat çekti

Deepfake paylaşımlar yapan hesaplardan bazıları açık şekilde hiciv niteliğinde iken diğer videolarda ise adaylar, siyasi açıdan zarar verici ve sorun yaratabilecek şeyler söylerken tasvir edildi. Ayrıca videoların inandırıcı gözükmesi için sahte hesaplardan çok sayıda yorum da yapıldı. Böylece deepfake içerikler on binlerce kişiye ulaştı. 

Bu paylaşımlar ortaya çıktıktan birkaç saat sonra X’in doğrulama sistemleri tarafından “sahte” olarak işaretlendi ve kaldırıldı. Bu paylaşımları yapan hesaplar da askıya alındı. Bu hesaplardan yapılan paylaşımlarda, İngiltere’de muhalefette olan diğer parti adayları ile ilgili sahte klipler de paylaşılmıştı. 

Paylaşılan videolardan birinde İşçi Partisi’nden Wes Streeting, katıldığı bir programda sunucu başka bir siyasetçiden bahsederken “aptal kadın” diyormuş gibi gözüküyordu. Halbuki böyle bir olay yaşanmamıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir