Husiler: 98 gemiyi hedef aldık

Yemen’deki Husiler, Kasım 2023’ten bu yana Kızıldeniz, Umman Denizi ve Hint Okyanusu açıklarında 98 gemiyi hedef aldıklarını duyurdu. 

Husilere ait El Mesirah Televizyonu, Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi’nin konuşmasını yayımladı. Kızıldeniz, Umman Denizi ve Hint Okyanusu açıklarında saldırılar düzenlediklerini hatırlatan Abdulmelik el-Husi, ABD, İsrail ve İngiltere’ye ait hedef aldıkları gemi sayısının 98’e ulaştığını söyledi. 

Düzenledikleri saldırılarla “Gazze’ye destek olmayı sürdüreceklerini” belirten Husi, son 2 haftada 36 füze ve insansız hava aracı ile 14 saldırı düzenlediklerini belirtti. 

KIZILDENİZ’DE TANSİYON YÜKSEK

Yemen’de İran’ın desteklediği Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023’ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırıyor. 
 
Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı. 

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu “deniz görev gücü” oluşturulduğunu açıkladı. 

ABD ve İngiltere’nin, Yemen’de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı üzerine Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir