Farklı Renkte Gıdalar Tüketmemize Rağmen Neden İdrarımız İnatla Sarı Akıyor?

İdrarımızın rengi, tükettiğimiz gıdalara ve özellikle gün içinde ne kadar su tükettiğimize bağlı olarak değişiyor. Her idrara çıktığımızda sarı ve tonlarında akmaya devam ediyor ama pek çoğumuz neden sarı olduğunu düşünse bile bir süre sonra bunu göz ardı etmiştir.

Vücudumuz hakkında bize mesajlar veren ve rengi değiştiğinde yanlış giden bir şeylerin olduğunu söyleyen idrarımız, neden inatla sarı ve tonlarında akıyor? Bilimin bize söylemek istediği birkaç şey var.

Her şeyden önce şunu soralım: İdrarımızın rengi neden bu kadar önemli?

Vücudumuz, ters giden bir şeyler olduğunda bize mutlaka bir şeyler söylemeye çalışır. Fiziksel olarak bir ağrı ya da sızı hissetmesek bile sindirim ve boşaltım sistemimiz, her zaman tetiktedir ve mutlaka ona kulak vermemizi isterler. İdrar rengine dikkat etmemiz gibi.

Normal koşullarda sarı olan idrar, yeterli hidrasyon ve sağlık durumunu yansıtır ancak renginde değişiklik olduğu zaman çeşitli sağlık sorunlarının olduğunu söyler. Bu durum, rengin koyulaşmasıyla hidrasyon eksikliğinden, beklenmedik renk değişikliklerinde ise karaciğer veya böbrek sorunlarının belirtisi olabileceğini gösterir.

Her ne kadar renk değişikliğinde vücudun aldığı sıvının etkisi olsa da, ortada başka sebepler de olabilir. Siz yine de doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin.

Pekala, idrarımız neden sarı ve tonlarında akıyor?

Uzun zamandır bilim insanları için merak konusu olan idrarın sarı olmasının sebebi, en sonunda yapılan çalışmalar sonucunda açıklandı. Son araştırmalar, bu rengin bağırsaklardaki mikroplar tarafından üretilen bilirubin redüktaz (BilR) adlı enzimden kaynaklandığını ortaya koydu. Bilirubin enziminin kanda doğal olarak bulunan ve eski kırmızı kan hücrelerinin parçalanması ile oluşan sarımsı bir pigment olduğunu da belirtelim.

Aslında idrarın rengini değiştiren maddenin ürobilin olduğunu bilim insanları biliyordu. Ancak bunun arkasındaki enzimin ne olduğunu ilk kez ortaya koydular. Bilim insanları, bu enzimin keşfedilmesi sayesinde bağırsak sağlığı üzerinde yeni çalışmalara başladılar bile.

İdrarımız neden sıklıkla renk değiştirir?

Vücudumuzun eski kırmızı kan hücrelerini işleyişi, idrar renginin bir başka önemli sebebidir. Bu süreçte yaklaşık 120 gün yaşayan kırmızı kan hücreleri, karaciğerde parçalanır ve bilirubin adında bir madde üretilir. Bu madde, daha sonra bağırsaklardaki bakteriler tarafından işlenerek ürobilinojen ve sonrasında idrarımıza sarı rengini veren ürobiline dönüştürülür.

İçeriğimizin girişinde de belirttiğimiz gibi, tükettiğimiz gıdalardan tutun da gün içinde içtiğimiz su miktarına göre değişkenlik gösteren idrar rengini, aldığımız vitaminler de etkiliyor. Eğer idrarınızda sık sık renk değişikliği görüyorsanız, doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: Live Science, Very Well Health

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir